STAROSTLIVOSŤ O ODEVY

PRAKTICKÉ RADY


  • Nikdy nežehlite niečo, čo má škvrnu. Teplom totiž zažehlíte škvrnu do oblečenia. Jedinou výnimkou je vosk.
  • Krv odstránite z oblečenia tak, že ho namočíte do slanej vody a oblečenie operiete na studenom programe.
  • Škvrny od červeného vína odstránite takým spôsobom, že na škvrnu nalejete biele víno, posypete soľou a vyperiete.
  • Žuvačku odstránite z oblečenia tak, že dáte odev na niekoľko hodín do mrazničky.
  • Atrament možno odstrániť čistiacim prostriedkom na umývanie riadu.
  • Škvrny od potu pomôže odstrániť jedna polievková lyžica bieleho destilovaného octu zriedená s teplou vodou (250ml). Škvrnu namočte do tekutiny a klasicky operte.
SYMBOLY OŠETROVANIA ODEVOV

Grafické symboly údržby chránia vaše oblečenie a taktiež informujú o kvalite daných výrobkov. Je dobré sa v týchto symboloch vedieť orientovať. Symboly sú predpokladom, že životnosť výrobku a jeho kvalita zostanú čo najdlhšie zachované.  Medzi základné grafické symboly patria symboly pre pranie, sušenie, žehlenie, chemické čistenie a bielenie.

Symbol prania znázorňuje vanička. Vo vnútri vaničky je vždy uvedená teplota vody, voči ktorej je daný materiál odolný (30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 95°C). Môže sa v nej však nachádzať aj ruka, ktorá symbolizuje ručné pranie. Ak je vanička preškrtnutá, výrobok sa prať nesmie. Vanička však môže byť aj podčiarknutá. Ak sa pod ňou nachádza len jedna vodorovná čiara, je vhodné použiť len mierne máchanie a mierne odstreďovanie. V prípade dvoch vodorovných čiar sa oblečenie nesmie žmýkať ručne.

Bielenie je vyobrazené prostredníctvom trojuholníka. V ňom môžu byť dve šikmé čiary, ktoré značia, že na oblečenie možno použiť len oxidačné bielidlá. Vo vnútri trojuholníka sa môžu tiež nachádzať písmená CL. Tie povoľujú chlórované bielidlá. Ak je trojuholník preškrtnutý, bieliť sa nesmie.

Proces sušenia v bubnovej sušičke popisuje štvorec, vo vnútri ktorého je krúžok. Jedna bodka uprostred značí nízke teploty, dve bodky povoľujú normálne teploty. Preškrtnutie je zákaz sušenia.

Oblečenie môžeme sušiť aj prirodzene, pričom nie vždy môže výrobok visieť na šnúre či priamom slnku. Symbolom prirodzeného sušenia je štvorec. Vodorovná čiara uprostred vyjadruje vodorovné sušenie. Dve čiarky v ľavom rohu odporúčajú sušenie v tieni.

Žehlenie je graficky vyjadrené malou žehličkou. Čím viac bodiek sa v nej nachádza, tým väčšiu maximálnu teplotu môžete použiť (110°C, 150°C alebo 200°C).

Pokyny pre pracovníkov chemickej čistiarne sú vždy uvedené v krúžku. Konkrétne chemikálie odlišujú písmena F a P. Ak sa vo vnútri kruhu nachádza W, výrobok treba čistiť za mokra. Ak je krúžok preškrtnutý, oblečenie do čistiarne nenoste.

ZODPOVEDALI SME VAŠU OTÁZKU?

V prípade ak nie, prosím neváhajte mi poslať svoje otázky na info@gasjeans.sk.